Nawracajace problemy z insektami

Problem związany z występowaniem insektów w zasobach Spółdzielni jest tematem docierającym do nas co jakiś czas. Główną rolę w rozprzestrzenianiu insektów odgrywa czynnik ludzki. Szkodniki mogą być przenoszone w sprzętach, bieliźnie pościelowej lub rzeczach osobistych. Niewykluczona jest także możliwość ich przemieszczania się poprzez ciągi wentylacyjne w budynkach.
Niestety nie jesteśmy w stanie wychwycić wszystkich przypadków dotyczących bytowania insektów w budynkach, bowiem część mieszkańców krępując się zataja ten fakt. Bardzo często lokatorzy nie informują, że w ich mieszkaniu pojawiły się insekty. Takie podejście to błąd, który przyczynia się w znacznym stopniu do rozwoju problemu. W przypadku pojawienia się robactwa należy niezwłocznie informować i działać, gdyż zwiększenie populacji insektów spowoduje tylko trudności w ich usunięciu.
Otrzymujemy także zgłoszenia o pojawianiu się mrówek faraona w budynkach. W celu wyeliminowania tych szkodników konieczne jest przeprowadzenie zwalczania chemicznego za pomocą specjalistycznych środków przeznaczonych do tego celu. Najlepiej skorzystać wówczas z pomocy specjalistycznej firmy DDD oferującej taką usługę. Jeśli w danym bloku mrówki faraona znajdują się w wielu mieszkaniach, ich zwalczanie należy przeprowadzić jednocześnie we wszystkich miejscach, w których wykryto ich obecność. Niemożliwym jest całkowite wyeliminowanie mrówek faraona poprzez wybijanie pojedynczych osobników lub przeprowadzenie akcji dezynsekcyjnej w pojedynczych lokalach mieszkalnych. Pierwszorzędną sprawą jednak podczas zwalczania mrówek, jest utrzymywanie absolutnej czystości i porządku. Nie należy zostawiać okruchów, resztek jedzenia, czy odpadków, żywność musi być schowana w lodówce, a produkty, które tam się nie zmieszczą lub być tam nie powinny, przechowywać w naczyniach ustawionych w miskach z wodą. Nóżki dziecięcego łóżeczka, czy kuchennego stołu należy posmarować od dołu wazeliną, co uniemożliwi przemarsz szkodników. Wszystkie rury co. w miejscach styku ze stropem i podłogą oraz szpary przy futrynach okien i drzwi balkonowych należy starannie zalepić gipsem. Najlepiej zwalczenie mrówek powierzyć zatem specjalistycznej firmie DDD oferującej profesjonalne usługi.
Zdaniem mieszkańców problem insektów w mieszkaniach najczęściej wiąże się z   niedostatecznym dbaniem o czystość i porządek. Trzeba tu jednak podkreślić, że nie jest to jedyny powód. Zagrożenie to wzrosło również wraz z rozwojem turystyki, a także z trendem wyposażania mieszkań w używane meble z odzysku. Zdarza się więc, że nieświadomie przynosimy insekty pod nasz dach. Warto jednak nie prowokować takich sytuacji i nie zabierać do mieszkania porzuconych mebli, których historii nie znamy. Nigdy nie wiemy, czy nie zostały wyrzucone właśnie dlatego, że zamieszkały w nich insekty.
Dużym problemem w zwalczaniu insektów w budynkach jest przede wszystkim słaba współpraca z mieszkańcami, którzy twierdząc, że problem ich nie dotyczy nie udostępniają swoich mieszkań. W celu prawidłowego przeprowadzenia odpowiednich działań, należy solidarnie podejść do zaistniałego problemu. Jako Spółdzielnia apelujemy zatem do Państwa o otwartość i współpracę w działaniach związanych ze zwalczaniem insektów. Zapewniamy, że żadne zgłoszenie nie pozostaje bez odpowiedzi. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, Spółdzielnia wykonuje dezynsekcję części wspólnych w budynkach,  w piwnicach, korytarzach, szachtach, jednakże wykonanie podobnej usługi w mieszkaniach, leży już w gestii lokatorów. Każdorazowo jednak istnieje możliwość wykonania dezynsekcji mieszkania, która jest wykonywana po preferencyjnej cenie równocześnie z dezynsekcją korytarzy i innych części wspólnych. Najlepsze i najskuteczniejsze efekty pozbycia się insektów z budynku osiąga się tylko wtedy, gdy wszyscy mieszkańcy wykonają dezynsekcję swojego mieszkania w tym samym czasie, kiedy Spółdzielnia wykonuje tę usługę w częściach wspólnych budynku. Dlatego nie bójmy się informować administracji o zaistniałym problemie. Pamiętajmy, że tylko wspólne działania pozwolą na skuteczne rozwiązanie problemu. 
Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych oraz Statutem Spółdzielni, do Spółdzielni jako zarządcy należy utrzymanie we właściwym stanie technicznym i sanitarnym części wspólnych nieruchomości, natomiast utrzymanie lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych należy do obowiązków użytkowników lokali. Kwestię tę reguluje również obowiązujący w Spółdzielni Regulamin używania lokali i porządku domowego.
 

Opublikowano: 2024-01-12