Rozstrzygnięcie IX edycji Konkursu Jednego Wiersza.

IX Edycja Konkursu Jednego Wiersza organizowanego przez Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza podsumowana. Maciej Szczawiński juror konkursu – dziennikarz radiowy, krytyk literacki, pisarz, który od wielu lat prezentuje poezję na antenie Radia Katowice przyznał trzy nagrody i jedno wyróżnienie. Laureatkami konkursu zostały:

I nagroda Sława Sibiga, II nagroda Oliwia Strauchman, III nagroda Małgorzata Anna Bobak, wyróżnienie Agnieszka Kijas.

Kilka słów o tegorocznej edycji konkursu od samego jurora:

Tyscy Poeci Triumfują!

Tegoroczna edycja Turnieju Jednego Wiersza organizowanego od lat przez SDK „Tęcza” zakończyła się niepodlegającym żadnej dyskusji sukcesem poetów mieszkających w Tychach bądź z Tychami w przeszłości związanych.

Laureatką pierwsze nagrody została Sława Sibiga , autorka cenionych zbiorów wierszy, uprawiająca trudną, wymagającą powściągliwości formę jaką jest haiku.

Nagrodę drugą zdobyła młodziutka poetka (16 lat!) Oliwia Strauchman. Ma jeszcze niewiele lat, ale już objawia talent i oryginalność w budowaniu niepokojących chwilami metafor.

Trzecia nagroda przypadła w udziale Małgorzacie Bobak – Końcowej. Mieszka w Nysie, ale serce i emocję łączą ją z Tychami, gdzie przez długie lata mieszkała i pracowała.

Wyróżniono też Agnieszkę Kijas, jedną z barwnych i aktywnych postaci w życiu artystycznym Tych.

Turniej organizowany w SDK „Tęcza” już od kilku dekad stanowi swoisty fenomen nie tylko w życiu kulturalnym miasta, ale na skalę całego województwa. Takiej konsekwencji, a przede wszystkim artystycznych owoców może pozazdrościć niejedna instytucja.

Wiersze nadesłane i nagrodzone w tym roku potwierdziły głęboki sens i zasadność organizowania Turniejów w „Tęczy”.

Laureatom serdecznie gratulujemy informując jednocześnie, że ich twórczość zostanie zaprezentowana m.in. na antenie Polskiego Radia Katowice.

Maciej Szczawiński

Poniżej prezentujemy utwór Pani Sławy, który zdobył I nagrodę.