Czad -bądźmy rozważni- szczególnie zimą

nie dla czadu

Po raz kolejny apelujemy do naszych mieszkańców o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czad, czyli tlenek węgla, to toksyczny gaz, który powstaje podczas procesu niepełnego spalania gazu, czyli przy niedostatku tlenu w powietrzu, mogący doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci. Czad jest bezwonny i bezbarwny, tym samym nie jesteśmy w stanie dostrzec, że się ulatnia, a jego nadmierna ilość w powietrzu blokuje dostęp tlenu do organizmu. Podtruwa nas, aż w końcu tracimy przytomność.

W okresie zimowym jesteśmy najbardziej narażeni na zatrucie czadem, ponieważ niskie temperatury zmuszają nas do ogrzewania mieszkań. Główne przyczyny wystąpienia tego często tragicznego w skutkach zjawiska to niedrożne kominy i nieszczelna instalacja gazowa. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić napływ powietrza do mieszkania z zewnątrz i regularnie sprawdzać drożność przewodów kominowych. Pamiętać należy, że za dopływ powietrza odpowiada użytkownik lokalu (wzmianka o tym jest w każdym protokole kominiarskim sporządzanym po przeglądzie przewodów kominowych).Niezwykle ważne jest, aby przy wykonywaniu remontów w mieszkaniach, czy wymianie poszczególnych elementów wyposażenia mieszkań dobierać takie elementy wyposażenia lokalu, które nie będą zakłócać właściwego działania wentylacji. I tak na przykład w przypadku wymiany drzwi do łazienki należy wybrać takie, które będą miały w dolnej części otwór -  kratkę wentylacyjną o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 220 cm2. Jeżeli gotowe drzwi nie mają takiego elementu, konieczne jest wycięcie odpowiedniego otworu. Natomiast przy wymianie okien niezbędne jest zamontowanie w ich górnej części atestowanych nawiewników, które zapewnią stały napływ świeżego powietrza do lokalu.

Częstą przyczyną zatrucia czadem jest niewłaściwe użytkowanie urządzeń gazowych. Dla bezpiecznego korzystania z urządzeń zasilanych gazem istotna jest ich regularna kontrola, dokonywanie okresowych przeglądów i konserwacji, a także czyszczenie urządzeń gazowych zarówno w okresie gwarancji, jak i po jej okresie. Pamiętać należy o tym, że takie czynności muszą być dokonywane przez  osoby z odpowiednimi uprawnieniami. We wskazanych przez fachowca przypadkach urządzenia te należy naprawiać, a także po okresie ich żywotności wymieniać na nowe.

W czasie użytkowania przepływowego gazowego podgrzewacza wody, potocznie zwanego przez nas "Junkersem", szczególnie ważne jest ponadto dbanie o regularne przewietrzanie pomieszczenia, w którym jest on zamontowany, zwłaszcza gdy jest on zainstalowany w łazience oraz gdy z tego samego pomieszczenia korzysta kilka osób, jedna po drugiej.
Nie należy lekceważyć wszelkich niepokojących objawów w czasie korzystania z kąpieli takich, jak: ból i zawroty głowy, duszność, senność czy też osłabienie. Objawy takie mogą być pierwszym sygnałem wydzielającego się czadu. W takim przypadku najlepiej niezwłocznie opuścić łazienkę, przewietrzyć ją i całe mieszkanie.

Zaleca się również, żeby w czasie kąpieli nie zamykać drzwi do łazienki na klucz lub zamek, aby w razie konieczności podjęcia interwencji ratującej życie można było łatwo dostać się do pomieszczenia. Szybki dostęp do pomieszczenia niejednokrotnie może uratować życie, często liczy się bowiem każda sekunda.

Warto też w trosce o własne bezpieczeństwo rozważyć zamontowanie w pomieszczeniu
z urządzeniem gazowym dobrej jakości czujki tlenku węgla. Koszt takiego urządzenia jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie mogą wyniknąć  z uratowania czyjegoś życia.

Pamiętajmy o powyższych wskazówkach i postarajmy się ich nie lekceważyć, a wtedy unikniemy sytuacji, które niestety mogą mieć tragiczne konsekwencje.

Opublikowano: 2023-12-07