Osoby bezdomne na klatkach schodowych

Dni są coraz chłodniejsze, zbliża się zima- najgorszy czas dla bezdomnych. Osoby bez dachu nad głową szukają wówczas jakiegoś suchego i ciepłego kąta, by przetrwać ten zimny, niesprzyjający okres. Takim miejscem są często budynki mieszkalne.

Bezdomni różnymi  sposobami  dostają się do klatek schodowych, a stamtąd do piwnic lub na strychy w wieżowcach, gdzie nocują. Nie stanowiłoby to dla nikogo problemu gdyby nie fakt, że osoby bezdomne często spożywają alkohol, hałasują, zanieczyszczają klatki schodowe, a co gorsza zaczepiają mieszkańców. Ci zaś obawiają się, iż nieproszeni „goście” okryci gazetami, nierzadko palący papierosy mogą wzniecić ogień i narazić wszystkich na niebezpieczeństwo. Z tego względu do Spółdzielni często wpływają skargi mieszkańców na uciążliwości związane z obecnością bezdomnych na klatkach schodowych. Zakres działań jakie można podjąć w stosunku do osób przebywających na terenie budynku jest jednak mocno ograniczony. Kompetencje funkcjonariuszy policji, jak i straży miejskiej w takich sytuacjach są określone przepisami, a zarówno policjanci, jak i strażnicy miejscy mogą działać tylko na podstawie i w zakresie przepisów. I tak np. kwestia umieszczania osób bezdomnych w izbie wytrzeźwień jest uregulowana przez art. 40 ustawy o wychowaniu w trzeźwości (t.j. Dz.U. z 2023 r. , poz. 2151),  zgodnie z którym:

Osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób, mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień lub placówki, podmiotu leczniczego albo do miejsca zamieszkania lub pobytu

Zatem straż miejska może wyprowadzić z budynku i umieścić w izbie wytrzeźwień osobę, która nie tylko jest nietrzeźwa, ale stwarza jednocześnie bezpośrednio zagrożenie życia lub zdrowia swojego lub innych. Jeśli taka sytuacja nie zachodzi, strażnicy miejscy nie maja prawnych możliwości zmuszenia takich osób do opuszczenia klatki schodowej. Strażnicy miejscy, ani policjanci nie mogą również  umieścić osoby  bezdomnej bez jej zgody w innych jednostkach pomocy takich jak noclegownie, czy placówki odwykowe. Niestety, ale większość bezdomnych nie chce się poddać rygorom jakie obowiązują w takich placówkach,  m.in. bezwzględnemu zakazowi spożywania alkoholu.

W razie zanieczyszczania klatki schodowej lub używania wulgaryzmów przez ,,dzikich lokatorów”, podjęcie jakichkolwiek działań przez policję lub straż miejską może nastąpić wyłącznie po zgłoszeniu, ze wskazaniem czasu i miejsca zdarzenia oraz osoby sprawcy. Przypadki gróźb karalnych lub niszczenia mienia należy zgłaszać bezpośrednio policji. Tylko pod takim warunkiem możliwe jest skuteczne wszczęcie odpowiednich postępowań.

Informujemy, że z dniem 1 listopada 2023 r. uruchomiona została infolinia o bezpłatnym trzycyfrowym numerze telefonu 987 (zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych). Infolinia jest obsługiwana całodobowo przez służbę dyżurną Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod wskazanym numerem można uzyskać informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych na terenie województwa śląskiego. Aktualny wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa śląskiego znajduje się na stronie internetowej Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w zakładce „Wykazy i rejestry" - „Pomoc społeczna".

Wielu z nas zapewne smuci los tych, których życie potoczyło się nieco inaczej, dla których  jedynym  miejscem schronienia są korytarze obcych budynków mieszkalnych. Pamiętajmy jednak, że klatki schodowe i korytarze budynków, mimo iż są miejscami ogólnodostępnymi   stanowią jednak współwłasność użytkowników lokali, którzy mają prawo czuć się w nich bezpiecznie i komfortowo. Zwracamy się zatem do Państwa o niewpuszczanie osób postronnych do klatek schodowych, w szczególności tych zamkniętych domofonami oraz zgłaszanie na bieżąco odpowiednim służbom  wszelkich aktów zakłócania porządku, wandalizmu oraz uciążliwości związanych z przebywaniem na klatkach schodowych osób bezdomnych. Nie unikniemy całkowicie obecności w naszych budynkach nieproszonych gości, ale wspólnie spróbujmy zrobić wszystko, aby tę obecność zminimalizować, mając na względzie dobro i bezpieczeństwo każdej ze stron.

Opublikowano: 2023-12-07