Lampion w stylu boho - krok po kroku

Masz ochotę stworzyć niezwykle klimatyczny nastrój i zrelaksować się przy blasku migocących świec? Ten wyjątkowy efekt dają makramowe lampiony, które sprawiają, że płomień tańczy jeszcze piękniej niż zazwyczaj. Blask świecy w własnoręcznie wykonanym lampionie sprawi, że zimowe wieczory nie będą się dłużyć, a zaczną wywoływać uśmiech. Klub Osiedlowy „Orion” zaprasza na kolejne zajęcia krok po kroku  ze sznurkami. Wykonanie makramy na słoiku nie jest wcale skomplikowane – przekonaj się!

 

Potrzebne materiały:

- słoik (wys. 16 cm)

- sznurek do makramy skręcany 5mm lub 3mm

- nożyczki

- grzebień

 

Sposób wykonania- krok po kroku:

  1. Utnij kawałek sznurka, na którym oparta będzie cała makrama. Sznurek musi mieć taką długość, aby otoczyć nim otwór słoika. Następnie delikatnie go zawiąż.
  2. Utnij odcinki sznurka, które po złożeniu mają długość 60 cm.  Ważne, aby liczba sznurków była parzysta i  podzielna przez 4 (do naszego projektu użyto 32 sznurki).
  3. Na sznurek-bazę nałóż ucięty sznurek za pomocą węzła mocującego (sznurek wsuń do góry, utworzoną pętle przełóż do przodu, a zwisające końce sznurka przełóż przez pętelkę i mocno zaciśnij).
  4. Nakładanie sznurków kontynuuj do chwili, gdy ich ilość będzie wystarczająca do otoczenia słoika.
  5. Zawiąż na słoiku, mocno zaciskając sznurek- bazę.
  6. Zacznij pracę od wyplatania jednego rzędu węzłem płaskim.
    1. Węzeł płaski plączemy dwoma zewnętrznymi sznurkami na dwóch środkowych (środek- rdzeń). Lewy sznurek układamy w pętelkę, kładziemy na rdzeniu i wkładamy pod sznurek prawy. Prawy sznurek przekładamy do tyłu, za rdzeniem, wyjmując przez pętelkę powstałą z lewej strony. Zaciągamy zewnętrzne sznurki równomiernie, trzymając rdzeń naciągnięty. Teraz wykonujemy wszystko w odbiciu lustrzanym, czyli robimy pętelkę prawym sznurkiem, kładziemy na rdzeniu i wkładamy pod lewy sznurek, który kierujemy do tyłu za rdzeniem i wyjmujemy przez prawą pętelkę.
  7. Kolejny krok to wyplecenie drugiego rzędu węzłem płaskim. Żeby zrobić drugi rząd, musimy połączyć ze sobą powstałe węzły. Robimy węzły używając po dwa sznurki z dwóch sąsiadujących węzłów z pierwszego rzędu. Dwa sznurki z lewej strony zostają luźno. Plączemy na czterech następnych. Dwa środkowe są rdzeniem. Węzeł plączemy tak jak wcześniej (lewa, prawa). Powtarzamy węzły łącząc następne z pierwszego rzędu.
  8. Wyplatamy trzeci rząd, znowu zaczynając z samego brzegu, wtedy będą nam się łączyć węzły z rzędu drugiego.
  9. Po zawiązaniu ostatniego rzędu dzielimy węzły płaskie na 5 zestawów po 4 węzły.
  10. Wybieramy jeden zestaw a pozostałe odkładamy, aby nie przeszkadzały i nie mieszały się z tymi sznurkami, których będziemy używać. Zaczynając wyplatanie odsuwamy dwa zewnętrzne sznurki, a cztery kolejne posłużą nam do zrobienia kolejnego już węzła płaskiego.
  11. Kierując się w prawo robimy trzy kolejne rzędy węzłów płaskich
  12. Schodzimy piętro niżej i powtarzamy to samo tworząc dwa węzły.
  13. Schodzimy jeszcze niżej i tworzymy ostatni węzeł.  Otrzymujemy wyraźny trójkąt.
  14. Następnie pleciemy węzeł żebrowo- skośny.
    1.  Węzeł żebrowo skośny powstaje poprzez oplatanie jednego, wiodącego sznurka kolejnymi tak, aby powstał ukośny „wałeczek”. Zaczynamy więc od wyboru sznurka wiodącego – będzie nim ten, który znajduje się po lewej stronie naszego trójkąta. Sznurek, którym będziemy oplatać umieszczamy pod sznurkiem wiodącym a następnie przekładamy nad nim z lewej strony. Sznurek wiodący trzymamy naciągnięty po prawej stronie, tak aby nam się nie pomyliły. Powtarzamy ten sam ruch przy użyciu tych samych sznurków ponownie – w ten sposób powstaje węzeł wyglądający jak podwójna oponka.
  15. Przenosimy się na prawą stronę naszego trójkąta i cały proces powtarzamy w odbiciu lustrzanym. Oczywiście cały proces powtarzamy przy każdym z pięciu trójkątów.
  16. Odwracamy słoik tak, aby przed nami znalazła się przestrzeń pomiędzy dwoma trójkątami.
  17. Chwytamy z każdej strony za czwarty sznurek od góry, aby za ich pomocą zrobić węzeł płaski oplatający wewnątrz 6 sznurków.
  18. Wszystkie sznurki wykorzystane w tym węźle posłużą do oplatania sznurka wiodącego, którym będzie kolejny znajdujący się poniżej sznurek (czyli piąty od góry). Poznanym już wcześniej splotem żebrowym tworzymy jakby ramkę dla naszego dużego węzła płaskiego.
  19. Przycinamy pozostałe sznurki na odpowiednią długość.
  20.  Za pomocą grzebienia rozczesujemy sznurki. Po rozczesaniu można jeszcze wyrównać nożyczkami końce.
  21. Wkładamy świeczkę i gotowe.

 

Miłej zabawy J

Image
lampion plakat
Image
lampion 1
Image
lampion 2
Image
lampion 3
Image
lampion 4
Image
lampion 5
Image
lampion 6
Image
lampion 7