Tanecznym krokiem z „Oskardem” od 10 lat - Opublikowano: 2018.05.25

Bieżący rok obfituje w piękne jubileusze. Spółdzielnia obchodzi swoje 60- lecie, a wraz z nią swój jubileusz obchodzi Zespół Ludowy działający od 10 lat w SDK „Tęcza” pod okiem Joanny Sajewicz. Założycielką, która z wielką pasją do dzisiejszego dnia tworzy trzon zespołu jest Danuta Wencel. Zapytana o początki działalności oraz swojej tanecznej pasji, tak odpowiada:

„Zespół powstał 10 lat temu. Uwielbiam tańczyć, kocham muzykę. Tańczyłam w zespole ludowym w liceum. Dyskoteki nie były dla mnie spełnieniem, bo to już nie te lata. Zastanawiałam się, co by tu zrobić, aby naprawdę móc potańczyć. Siedziałam na fotelu fryzjerskim "Agata" i jak to bywa rozmawiałyśmy z moją fryzjerką na różne tematy. Wspomniałam, że chodzi mi po głowie taniec i tam zrodził się pomysł na zespół ludowy. Napisałam prośbę do Zarządu naszej Spółdzielni, a Jadwiga skontaktowała się z Joanną Sajewicz. Spotkałyśmy się w czerwcu 2008 roku w SDK "Tęcza" ze śp. prezesem Andrzejem Kożusznikiem, który uznał pomysł za dobry i podpisał zgodę pod warunkiem, że będziemy tańczyć na imprezach "Oskardu". Początkowo zespół miał mieć nazwę "35 plus VAT". Kompletowaliśmy członków, co wcale nie było takie łatwe. Często słyszałam: zespół ludowy, to nie dla mnie. Przyjdź, zobacz - zachęcałam i wiele osób zakochało się w muzyce ludowej i wytrwało. Co roku ćwiczymy innego poloneza i tańce ludowe z różnych regionów Polski i świata, które prezentowaliśmy na festynach i biesiadach "Oskardu". Były m.in. kujawiaki, mazurki, warszawka, rzeszowiak i tańce śląskie. Tańczyliśmy szwedzki, włoski, żydowski i niemiecki taniec ludowy. Każdy występ był sukcesem. Ostatnio wystąpiliśmy na inauguracji "Daisy Days", gdzie nie tylko zaprezentowaliśmy 3 tańce, ale włączyliśmy się do wspólnego śpiewu z zespołem "Pszczyna "z partnerskiego miasta Bergisch Gladbach. Muzyka ludowa to nie "uśminkowany świat", to podtrzymywanie tradycji regionu i nie tylko, to dobra zabawa. Zespół to wspólnota, która integruje pokolenia, daje wiele radości z przebywania razem i robienia czegoś dobrego dla innych. Największym problemem jest zachęcenie panów, którzy preferują siedzenie przed telewizorem, nie widząc co tracą”

Cieszymy się z tak długiej i owocnej działalności zespołu. Gratulujemy każdego występu. Mając na uwadze potrzeby mieszkańców, Spółdzielnia daje możliwość uczestnictwa w zróżnicowanych zajęciach, w tym tanecznych. Ten piękny jubileusz pokazuje, iż taniec stale cieszy się popularnością, a idea jego propagowania jest ważna dla naszej Spółdzielni. Pozostaje zachęcić Panów, aby dołączyli do grona tancerzy.

 
Kalendarz - wydarzenia

p w ś c p s n
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 


Kultura