![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Projekty dotyczące rewitalizacji muszą wynikać z Lokalnych Programów Rewitalizacji, dlatego nasza Spółdzielnia od 2005 roku bierze czynny udział w wyznaczaniu obszarów rewitalizacji i definiowaniu występujący w nich zagrożeń i problemów. W Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Tychy (edycja III – aktualizacja maj 2009 rok) wpisanych jest 5 projektów TSM „OSKARD” z czego trzy projekty dotyczą likwidacji azbestu z budynków mieszkalnych - na osiedlach „U”, „H-4” , „N” i „O”, czwarty projekt obejmuje przebudowę pawilonu na osiedlu „Urszula” wraz z zagospodarowaniem terenu, a piąty dotyczy remontu pawilonów w których zlokalizowane są placówki oświatowe (przedszkole nr 19 i 22).
Na bieżąco śledzimy zmiany wprowadzane do dokumentów programowych i reagujemy na zapisy, które mogłyby nam utrudnić lub wręcz uniemożliwić aplikowanie o środku unijne. Tak było w przypadku kryteriów wyboru obszarów mieszkalnictwa do rewitalizacji. Początkowo w naszym województwie ograniczono liczbę tych kryteriów do trzech , co zdecydowanie utrudniało nam spełnienie koniecznych wymagań. Dlategow styczniu 2009 roku wystosowaliśmy list do Marszałka Województwa Śląskiego z prośbą o interwencję w tej sprawie i zmianę niekorzystnych dla nas zapisów w Uszczegółowieniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 (RPO WSL). Nasz protest przyniósł zamierzony efekt i w czerwcu 2009 roku zmieniono w tym dokumencie zapisy określające sposób wyboru obszarów, na których będą realizowane przedsięwzięcia z zakresu mieszkalnictwa.
Obecnie bardzo istotnym problem jest brak Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie udzielania pomocy na rewitalizację w ramach regionalnych programów operacyjnych . W tej kwestii również reagujemy i wnioskujemy o podjęcie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) działań, które przyspieszą wejście w życie tego dokumentu. Wystosowaliśmy do Ministra Rozwoju Regionalnego już dwa pisma w tej sprawie, gdyż zaplanowany na III kwartał 2009 roku termin wejścia rozporządzenia do polskiego porządku prawnego niestety nie został dotrzymany.
Jak wynika z ostatniej informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (pismo z dnia 19 stycznia 2010 roku), decyzja Komisji Europejskiej akceptująca program pomocowy w zakresie rewitalizacji w ramach regionalnych programów operacyjnych zostanie przesłana stronie polskiej w I kwartale 2010 roku. Po otrzymaniu poprawionej decyzji dokument ten zostanie wprowadzony do polskiego systemy prawnego w formie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego.
Brak ostatecznej wersji ww. rozporządzenia spowodował, że został wstrzymany konkurs dla Poddziałania 6.2.1. Rewitalizacja – „duże miasta” w ramach RPO WSL, który wcześniej, z tego samego powodu był już niejednokrotnie przesuwany w czasie.
Od dawna jesteśmy przygotowani do realizacji projektów w ramach rewitalizacji. Posiadamy dokumentację techniczną dla naszych projektów i od lat w planach remontowych spółdzielnia zakłada możliwość pozyskania dotacji z funduszy europejskich i gromadzi środki finansowe na pokrycie wkładu własnego. Czekamy tylko na zatwierdzenie rozporządzenia i ogłoszenie konkursu, aby przystąpić do opracowywania studium wykonalności dla naszych projektów.
W sierpniu 2010 roku zakończył się nabór wniosków do długo zapowiadanych i oczekiwanych konkursów z rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. W dwóch konkursach ogłoszonych przez Zarząd Województwa Śląskiego stosowana była zasada, zgodnie z którą jeden beneficjent mógł złożyć tylko jeden wniosek, dlatego nasza Spółdzielnia przygotowała wnioski o dofinansowanie dla dwóch projektów:
1. Projekt pn. „ŁADne widoki na przyszłość dzięki przebudowie pawilonu wolnostojącego przy ul. Uczniowskiej 7 w Tychach wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu oraz boiska wielofunkcyjnego” obejmujący przebudowę pawilonu na osiedlu „Urszula” wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu i boiska wielofunkcyjnego.
Całkowity koszt projektu 9 098 537,33 PLN
Wnioskowane dofinansowanie 4 805 087,41 PLN
Konkurencja jest spora, ponieważ ogółem do tego konkursu zostały złożone 63 wnioski na łączną kwotę wnioskowanego dofinansowania 487 249 557,20 PLN, a wielkość środków przewidzianych do rozdziału w ramach tego konkursu wynosi tylko 108 168 447,27 PLN.
2. Projekt pn. „Tyskie osiedla bez azbestu - zastępowanie azbestowych elementów budynków wielorodzinnych mieszkalnych materiałami mniej szkodliwymi dla zdrowia człowieka wraz z utylizacją azbestu” obejmujący azbestowe elewacje dwóch budynków w Rejonie GZM Nr 2 (przy ul. mjr. Hubala 1 i ul. Wł. Broniewskiego 4-6) oraz trzech budynków w Rejonie GZM Nr 7 (przy ul. Uczniowskiej 9-29, ul. R. Dmowskiego 45-51/ ul. K. Ujejskiego 3-11 i ul. Uczniowskiej 26-30).
Całkowity koszt projektu 4 954 209,78 PLN
Wnioskowane dofinansowanie 1 835 682,87 PLN
W ramach tego konkursu do rozdziału przewidziano środki w wysokości 27 653 309,73 PLN, a ogółem złożonych zostało 41 wniosków na łączną kwotę wnioskowanego dofinansowania 108 911 530,11 PLN więc również nie wszyscy chętni skorzystają z unijnej dotacji.
Rozstrzygnięte zostały konkursy dotyczące rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Jak się okazało, nie wystarczy ciekawy pomysł i dobrze przygotowana dokumentacja konkursowa, aby otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Nasze projekty zostały pozytywnie ocenione przez ekspertów, jednak nie wybrano ich do dofinansowania z powodu niewystarczającej ilości środków finansowych przeznaczonych na rewitalizację. Ostateczne decyzje które projekty zostaną wybrane do dofinansowania podjął Zarząd Województwa Śląskiego i zdecydował, że:
Spółdzielnia od dawna jest przygotowana organizacyjnie i finansowo do wykonania tych zadań, dlatego mimo nieuzyskania dofinansowania z funduszy europejskich ich realizacja rozpocznie się w 2011 roku zgodnie z planem remontów.
Likwidację azbestowych elewacji i docieplenie 5 budynków ujętych we wniosku o dofinansowanie z Eurofunduszy planuje się zrealizować w pełnym zakresie. Natomiast przy projekcie przebudowy pawilonu na osiedlu „U” zostanie ograniczony zakres robót obejmujących teren wokół pawilonu. Zagospodarowane zostanie tylko najbliższe otoczenie pawilonu – wykonane będą chodniki, śmietnik i zatoki parkingowe.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
List do Marszałka Woj. Śl. styczeń 2009.pdf | 66.49 KB |
Odpowiedź na list do Marszałka Woj. Śl. lipiec 2009.pdf | 25.89 KB |
Pismo do MRR maj 2009.pdf | 31.26 KB |
Odpowiedź z MRR czerwiec 2009.jpg | 1.42 MB |
Pismo do MRR styczeń 2010.pdf | 30.51 KB |
Odpowiedź z MRR styczeń 2010.jpg | 1.39 MB |