Ukraińskie pierogi w Klubie Osiedlowym "Regina".

W ramach integracji polsko- ukraińskiej  29 kwietnia br. w Klubie Osiedlowym „Regina”  zorganizowano spotkanie lepienia ukraińskich pierogów – po ukraińsku „wareniki”.

Na spotkanie przybyły trzy panie z Ukrainy, mieszkanki naszych osiedli oraz Pani Gabriela Strzezik – kierownik Działu Społeczno- Kulturalnego, by wspólnie się spotkać, porozmawiać i pokosztować pierogów ukraińskich.

Ciasto na pierogi ukraińskie przygotowuje się tak samo, jak znane w Polsce – z mąki, zimnej wody, jaj i soli. Opcjonalnie można użyć wody gorącej i rozpuścić w niej nieco masła, co dodaje ciastu elastyczności. Wodę można też częściowo lub całkowicie zastąpić kwaśną śmietaną czy jogurtem.

Do ich zrobienia panie z Ukrainy potrzebowały: mąki pszennej, gorącej wody, soli, oleju. Natomiast do przygotowania farszu: ziemniaków, kapusty kiszonej, cebuli, oleju, soli, pieprzu.

Jak zrobić wareniki - pierogi ukraińskie osobno z farszem z ziemniaków i kapusty kiszonej?

    Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości. Po wystudzeniu ubijamy na puree. Cebulę siekamy i smażymy 3 minuty na rozgrzanym oleju. Wszystko razem łączymy. Osobno gotujemy kapustę kiszoną odsączamy z soku, siekamy i dodajemy przesmażoną cebulę. Smażymy ok. 15 minut. Doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem Z tak przygotowanych farszów powstały dwa rodzaje pirogów. Z wskazanych wcześniej składników zagniatamy ciasto, jeśli będzie zbyt lepiące, możemy podsypać mąką. Cienko rozwałkowujemy, a następnie wycinamy krążki. Na każdym układamy farsz i zlepiamy. Gotujemy w lekko osolonej wodzie ok. 3 minuty od wypłynięcia. Podajemy z podsmażoną cebulką, kiełbaską. Drugą do skosztowania potrawą były drożdżowe pierożki na słodko do ich zrobienia potrzebne były: drożdże, mąka, olej, cukier, kefir, jabłka. Jabłka kroimy w kostkę, posypujemy niedużą ilością cukru i pozostawiamy. Przygotowujemy ciasto:

    - rozrabiamy drożdże mieszając je z cukrem do połączenia

      - do mąki dajemy jajka olej, rozczyn z drożdży wyrabiamy dokładnie ciasto i pozostawiamy do wyrośnięcia

      Kiedy ciasto wyrośnie formujemy kulki nadziewając je pokrojonymi jabłkami.

      Tak przygotowane pieczemy w piekarniku w temp.150 stopni C przez około 40 minut.

      Pierożki były bardzo smaczne i wszyscy zebrani serdecznie podziękowali paniom za przybycie i prace wniesioną w przygotowanie tych potraw.