Czad niebezpieczny także latem

nie dla czadu

Czad, czyli tlenek węgla, to toksyczny gaz, który powstaje podczas procesu niepełnego spalania gazu, czyli przy niedostatku tlenu w powietrzu, mogący doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci. Czad jest bezwonny i bezbarwny, tym samym nie jesteśmy w stanie dostrzec, że się ulatnia, a jego nadmierna ilość w powietrzu blokuje dostęp tlenu do organizmu. Podtruwa nas, aż w końcu tracimy przytomność.

O zatruciach czadem słyszy się głównie zimą, jednak stanowi on zagrożenie przez cały rok. Okazuje się, że latem - zwłaszcza w upalne dni – zdarzenia których  negatywnym bohaterem jest tlenek węgla niestety także często się zdarzają.

Zatruciu czadem o tej porze roku sprzyja przede wszystkim wysoka temperatura. Podczas upałów różnica temperatur pomiędzy przewodami kominowymi a temperaturą na zewnątrz jest zbyt mała co powoduje brak ciągu kominowego. Również, w wypadku niekorzystnego wiatru powodującego nadciśnienie na dachu budynku, może powstać tzw. ciąg wsteczny.  Polega na tym, że spaliny z piecyka gazowego, używanego do ogrzewania wody - zamiast wydostać się kominem na zewnątrz - wracają do mieszkania. Do takich sytuacji dochodzi, zwłaszcza gdy wentylacja w mieszkaniu nie działa prawidłowo .

Dlatego niezwykle ważne jest, aby w czasie upałów zapewnić napływ powietrza do mieszkania z  zewnątrz i regularnie sprawdzać drożność przewodów kominowych. Pamiętać należy, że za dopływ powietrza odpowiada użytkownik lokalu (wzmianka o tym jestw każdym protokole kominiarskim sporządzanym po przeglądzie przewodów kominowych). Bardzo ważne jest, aby przy wykonywaniu remontów w mieszkaniach, czy wymianie poszczególnych elementów wyposażenia mieszkań dobierać takie elementy wyposażenia lokalu, które nie będą zakłócać właściwego działania wentylacji. I tak na przykład w przypadku wymiany drzwi do łazienki należy wybrać takie, które będą miały w swej dolnej części otwór -  kratkę wentylacyjną o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 220 cm2. Jeżeli gotowe drzwi nie mają takiego elementu konieczne jest wycięcie odpowiedniego otworu. Natomiast przy wymianie okien niezbędne jest zamontowanie w ich górnej części atestowanych nawiewników, które zapewnią stały napływ świeżego powietrza do lokalu.

Częstą przyczyną zatrucia czadem jest niewłaściwe użytkowanie urządzeń gazowych.

Dla bezpiecznego korzystania z urządzeń zasilanych gazem bardzo ważna jest ich regularna kontrola, dokonywanie okresowych przeglądów i konserwacji, a także czyszczenie urządzeń gazowych zarówno w okresie gwarancji, jak i po okresie gwarancji.  Pamiętać trzeba o tym, że takie czynności muszą być dokonywane przez  osoby z odpowiednimi uprawnieniami.
W przypadkach wskazanych przez fachowca urządzenia te należy naprawiać, a także po okresie ich żywotności wymieniać na nowe.

W czasie użytkowania przepływowego gazowego podgrzewacza wody, potocznie zwanego przez nas "Junkersem", szczególnie ważne jest ponadto dbanie o regularne przewietrzanie pomieszczenia, w którym jest on zamontowany, zwłaszcza gdy jest on zainstalowany w łazience oraz gdy z tego samego pomieszczenia korzysta kilka osób, jedna po drugiej.
Nie należy lekceważyć wszelkich niepokojących objawów w czasie korzystania z kąpieli takich, jak: ból i zawroty głowy, duszność, senność czy też osłabienie. Objawy takie mogą być pierwszym sygnałem wydzielającego się czadu. W takim przypadku najlepiej niezwłocznie opuścić łazienkę, przewietrzyć ją i całe mieszkanie.

Ponadto zaleca się, aby w czasie kąpieli nie zamykać drzwi do łazienki na klucz lub zamek, aby w razie konieczności podjęcia interwencji ratującej życie można było łatwo dostać się do pomieszczenia. Szybki dostęp do pomieszczenia niejednokrotnie może uratować życie, często liczy się bowiem każda sekunda.

Warto też w trosce o własne bezpieczeństwo rozważyć zamontowanie w pomieszczeniu z urządzeniem gazowym dobrej jakości czujki tlenku węgla. Koszt takiego urządzenia jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie mogą wyniknąć   z uratowania czyjegoś życia.

Pamiętajmy o powyższych wskazówkach i postarajmy się by okres letni był dla nas czasem mile spędzonym i budzącym przyjemne skojarzenia, a nie sezonem z którym wiązać się będą tragiczne wspomnienia.

Opublikowano: 2023-06-29